Diamond Open Access. Międzynarodowy plan działania

Zwiększenie efektywności, ujednolicenie standardów jakości, budowanie potencjału, wspieranie zrównoważonego rozwoju i stabilności - to cztery główne założenia planu

Efektywność i standardy jakości

Wiele inicjatyw diamentowego modelu działa niezależnie od siebie, wiele czasopism i platform stosuje różne praktyki mające na celu zapewnienie jakości. Plan zakłada m.in. rozwój wspólnego ekosystemu dla diamentowej drogi otwartego dostępu, przy jednoczesnym poszanowaniu różnorodności językowej, kulturowej, dziedzinowej. W dokumencie proponuje się ujednolicenie standardów i stosowanie najlepszych praktyk otwartego publikowania w oparciu o rozwiązania stosowane i promowane przez organizacje takie jak Open Access Scholarly Publishers Association (OASPA), Directory of Open Access Journals (DOAJ), Confederation of Open Access Repositories (COAR), Committee on Publications Ethics (COPE), SPARC Europe i European Association of Science Editors (EASE).

Zrównoważony rozwój, stabilność, budowanie potencjału

Wydawnictwa działające w modelu diamentowym różnią się pod względem stosowanych procesów wydawniczych, wiele finansowanych jest ze środków statutowych instytucji oraz różnorodnych dotacji. Plan zakłada zaangażowanie wszystkich interesariuszy w proces wydawniczy, stworzenie centrum kompetencji, wypracowanie strategii komunikacji z badaczami oraz odpowiednich struktur własności i zarządzania wydawnictwami, a także stosowanie i promowanie odpowiedzialnych i przejrzystych praktyk związanych z kosztami administracyjnymi.

O dokumencie

Dokument powstał dzięki współpracy Koalicji S, Science Europe, OPERAS oraz ANR i jest oparty na rezultatach badań przeprowadzonych przez konsorcjum 10 organizacji, o których więcej można przeczytać tutaj. Plan działania będzie początkowo realizowany w ramach projektu Horizon Europe Developing Institutional Open Access Publishing Models to Advance Scholarly Communication (DIAMAS; 2022-2025)

Plan można poprzeć wypełniając odpowiedni formularz

Aktualna lista sygnatariuszy planu działania

_________________________________________________________________

Diamond Open Access - model publikacji naukowych, w którym czasopisma i platformy są bezpłatne i dla autorów, i dla czytelników. Szacuje się, że na świecie istnieje ok. 17 000-29 000 czasopism Diamond OA (stan na rok 2021 r.), publikują 9% całkowitej liczby artykułów naukowych i 45% ogólnej liczby publikacji w modelu Open Access.