Otwarty dostęp do czasopism AAS

Od 1 stycznia 2022 r. wszystkie czasopisma Amerykańskiego Towarzystwa Astronomicznego (American Astronomical Society - AAS) są w pełni otwarte (OA). Oznacza to, że zarówno archiwalne jak i najbardziej aktualne artykuły publikowane w czasopismach AAS są natychmiast dostępne do swobodnego czytania bezpłatnie dla każdego.

W ciągu kilku miesięcy od czasu, gdy czasopisma zmieniły model publikacji na OA, średnia liczba pobrań artykułów wzrosła o ponad 250% w stosunku do analogicznej liczby pobrań w poprzednim roku.

Aby wszyscy autorzy mieli możliwość publikowania wysokiej jakości wyników bez względu na swoją sytuację finansową, AAS realizuje szeroki program zwolnień z opłat za publikację w modelu OA. Autorzy, których nie stać na pokrycie APC za publikację swojego artykułu, mogą starać się o zwolnienia z opłaty od 5-100%. Wysokość zniżki przyznawana jest w zależności od okoliczności i czasopisma, do którego artykuł został przesłany. Oprócz programu zwolnień istnieje stała, 15% zniżka dla wszystkich członków AAS.