Apel Koalicji S do wydawców czasopism

Mimo znaczącego wzrostu świadomości wydawców i podejmowania działań na rzecz otwartego publikowania, część wydawców nadal generuje trudności dla korzystania z ustanowionej w Planie S Strategii Zachowania Praw Autorskich

Koalicja S wzywa wydawców do uproszczenia procesów wydawniczych tak, by wszelkie zasady i zapisy umów były przejrzyste już na etapie zgłaszania tekstu przez autora. Wezwanie dotyczy w szczególności upewnienia się, że autorzy świadomi są zasad dotyczących licencji, wszelkich opłat oraz czy w wyniku zawiadomienia o prawie do ponownego wykorzystania, które znajduje się w zgłoszeniu, artykuł zostanie przekierowany do innego czasopisma. Takie informacje powinny być dostępne w sposób widoczny na stronie wydawcy, w sekcji z informacjami dla autorów i w samym systemie przyjmowania zgłoszeń.

Koalicja podkreśla, że są to wymagania zgodne z zasadami COPE, które nie tylko umożliwią autorom podejmowanie świadomych decyzji o zgłoszeniu, ale także znacznie upłynnią przepływ tekstów, zmniejszając chociażby odsetek tekstów wycofywanych przez autorów już po procesie recenzji.

Stworzono także specjalny formularz dla wydawców. Dane z niego zbierane są przekazywane grantobiorcom w celu ułatwienia wybor czasopisma spełniającego wymogi Planu S.

Pełna treść listu Koalicji S do wydawców czasopism